Sprzedajesz alkohol? Pamiętaj o złożeniu oświadczenia
Na złożenie oświadczenia zostało niewiele czasu. Bez tego wygaśnie zezwolenie na sprzedaż alkoholu, a o kolejne przedsiębiorca będzie mógł się starać dopiero za pół roku.
W oświadczeniu wykazuje się roczną wartości sprzedanego alkoholu, co stanowi podstawę do naliczenia opłaty za korzystanie z zezwolenia. W oświadczeniu należy podać wartość brutto sprzedanych napojów alkoholowych o zawartości:
∑ do 4,5 proc. alkoholu oraz piwa;
∑ powyżej 4,5 proc. do 18 proc. alkoholu, z wyjątkiem piwa;
∑ powyżej 18 proc. alkoholu.
Obowiązkiem złożenia oświadczenia są objęci przedsiębiorcy posiadający zezwolenie na detaliczną sprzedaż alkoholu, czyli np. właściciele sklepów czy restauracji, w których sprzedawane jest piwo, wino oraz napoje spirytusowe. Oświadczenie należy złożyć także w przypadku sprzedaży alkoholu podczas imprez zamkniętych.
1. Do kiedy złożyć oświadczenie
Oświadczenie należy złożyć do 31 stycznia roku następującego po roku, za który składane jest oświadczenie. Jeśli 31 stycznia wypada w dzień wolny od pracy, to termin na złożenie oświadczenia nie przesuwa się na kolejny dzień roboczy. Należy zatem w takiej sytuacji złożyć oświadczenie w poprzednim dniu roboczym. Na przykład, jeśli 31 stycznia wypada w sobotę, to oświadczenie należy złożyć najpóźniej w piątek.
Wzór oświadczenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta